Узоры роднага краю

14.04.2022
14 красавіка ў дяржаўнай установе адукацыі “Сярэдняя школа №11 г. Магілёва” падчас Тыдня пачатковай школы ў группе падоўжанага дня адбылося творчае мерапрыемства “Узоры роднага краю”. Вучні даведаліся, што такое арнамент, якія віды арнаменту існуюць, што абазначаюць вышытыя сімвалы арнаменту, дзе яны выкарыстоўваліся. Пазнаёміліся з алфавітам беларускага арнаменту. Паслухалі цікавыя звесткі пра народны касцюм беларусаў, пра адзенне, у якое апраналіся нашы продкі. Даведаліся, як шылі народнае адзенне, чым яго ўпрыгожвалі.

Падчас творчай работы дзеці самастойна ўпрыгожылі кашулі і спадніцы стужкамі з беларускім арнаментам па ўзоры, які ім прапанавалі. Таксама ўсе разам упрыгожылі ручнік.

Вучні творча падышлі да работы, і ў кожнага атрымалася сваё эксклюзіўнае беларускае адзенне і святочны рунік.

А напрыканцы мерапрыемства ўсіх чакала гарбата з пірагом!

Выхавальнік группы падоўжаннага дня Ярошчанка Ірына Аляксандраўна